top of page
  • Obrázek autoraRadka Pelenková

Hojení porodních poranění

Porodní poranění vzniká za porodu a je způsobeno průchodem miminka porodními cestami. Může se objevit na hrázi, velkých i malých stydkých pyscích, na čípku či v pochvě a řadí se sem i epiziotomie (nástřih hráze). Za porodní poranění se považuje také jizva po císařském řezu. V tomto článku se dozvíte, jak pečovat o porodní poranění a jaké jsou nejdůležitější zásady pro zdravé hojení. O péči o jizvu po císařském řezu si připravím samostatný článek.


Péče o porodní poranění

Alfa a omega péče o poranění v oblasti rodidel je HYGIENA. To znamená místo udržovat v čistotě a suchu. Ideální je chodit vykonávat malou potřebu přímo do sprchy, případně se po toaletě ihned umýt čistou vodou. Pokud to situace neumožňuje, doporučuji pořídit si příruční intimní sprchu, kterou snadno strčíte do jakékoliv tašky a můžete ji tak použít kdykoliv a kdekoliv. Osušujeme „vysáváním“ vody čistým ručníkem, kůži je důležité nedřít. Nepoužíváme mýdla ani čistící gely, pokud se bez nich neobejdeme, tak volíme co nejjemnější, bez parfemace a ideálně bez chemie. Spodní prádlo volíme prodyšné – buď síťované kalhotky, nebo bavlněné.


V prvních dnech je ideální nechat poraněné místo co nejvíce na vzduchu, můžeme i opatrně ledovat. Ledy Vám jistě rádi poskytnou i na oddělení šestinedělí - nebojte se ozvat. Při sezení využíváme nafukovacího kruhu, můžeme využít též sedací koupele z vhodných bylin (dubová kůra, řepík, levandule, měsíček a další) nebo odvar použít jako oplach, a to klidně několikrát denně. Pro rychlejší hojení a úlevu od bolesti můžeme použít sprej na hráz nebo homeopatika. Šicí materiál, který se na ošetření porodních poranění používá je samovstřebatelný - to znamená, že stehy samy vypadnou vy nemusíte chodit na jejich odstranění.


Můžeme využít též šicí bylinky – zelený jíl + rozmarýn, kostival a jitrocel. Směs můžete zakoupit již hotovou, nebo si ji připravit doma, není na tom nic složitého. Od každé bylinky vezmeme stejné množství a rozmělníme na prášek, poté přidáme stejný díl zeleného jílu. Takto připravený pudr pak dáváme nasucho vždy na čistou vložku. Jíl působí zejména proti vlhkosti, léčivé byliny pak urychlují hojení. Směs se dá používat i v případě, že porodní poranění není chirurgicky ošetřeno, proto se jí říká šicí bylinky. Pokud je Vaše porodní poranění šité, počkejte s jejich aplikací až po vypadnutí stehů.


Poranění nikdy nemažeme ani nepřelepujeme, našim cílem je, aby se místo udržovalo čisté a suché. Důležitá je také vyvážená strava s dostatkem vlákniny a dostatečný příjem tekutin. Jakmile to stav dovolí, začněte také s posilováním pánevního dna, ideálně pod vedením fyzioterapeuta. Díky posilování se oblast více prokrvuje a tím se i rychleji hojí.


Jak dlouho hojení trvá?

Délka hojení je velmi individuální záležitost, závisí na rozsahu poranění, ale také genetice. Obvykle se však poranění zahojí za 2-4 týdny. Pro úplnou regeneraci je důležité, ba možná až nutné dodržet šestinedělí (zejména v sexuální abstinenci).


Jak poznám, že se nehojím dobře?

Místo je zarudlé, na dotek horké a velmi citlivé. Může se objevit i hnis, případně zvýšená tělesná teplota, nebo se rána rozestoupí. V případě jakýchkoliv pochybností vyhledejte lékaře.


80 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

コメント


Příspěvek: Blog2_Post
bottom of page